Większość kandydatów na Prezydenta RP milczy w sprawie skuteczniejszej ochrony praw dziecka

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Wraz z Koalicją Organizacji Pozarządowych zwróciliśmy się do kandydatów w nadchodzących wyborach prezydenckich o zajęcie stanowiska sprawie ratyfikacji protokołu fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka. Odpowiedziało dwoje z nich.

Większość kandydatów na Prezydenta RP milczy w sprawie skuteczniejszej ochrony praw dziecka

© UNICEF/Mateusz Reklajtis

Konwencja o prawach dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1989 roku, stanowi przełomowy dokument w dziedzinie praw człowieka i praw dziecka. Polska, będąc jednym z inicjatorów Konwencji, ratyfikowała ją w 1991 roku. W kolejnych latach opracowano protokoły fakultatywne, które rozszerzają i doprecyzowują zapisy Konwencji. Jeden z nich, tzw. III Protokół, ustanawia mechanizm składania zawiadomień o naruszeniu praw dziecka. Mimo że formalnie został podpisany przez nasz kraj już w 2013 r., wciąż czeka na ratyfikację.

Przed zbliżającymi się wyborami Koalicja Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o Prawach Dziecka w Polsce przypomniała kandydatom na urząd Prezydenta RP kwestię ratyfikacji Protokołu. Dokument ten ustanawia bowiem istotny mechanizm ochrony praw najmłodszych, przyznając każdemu dziecku, grupie dzieci, a także innym osobom działającym w ich imieniu możliwość zgłoszenia Komitetowi Praw Dziecka ONZ naruszeń praw gwarantowanych przez Konwencję o Prawach Dziecka lub jej protokoły fakultatywne. Ratyfikacja III Protokołu umożliwia również Polsce składanie skarg międzypaństwowych na inne państwa-strony Protokołu, co wzmacnia ochronę praw polskich dzieci w relacjach międzynarodowych.

Kandydaci na Prezydenta RP zostali zapytani m.in. o to, czy w przypadku objęcia urzędu podejmą priorytetowe działania na rzecz ratyfikacji Protokołu oraz czy poprą działania informacyjne i edukacyjne na temat możliwości, jakie on stwarza.

Na nasze pytania odpowiedziało dwoje kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg:

Czy w przypadku objęcia urzędu Prezydenta RP, zobowiązuje się Pani/Pan do podjęcia priorytetowo działań na rzecz ratyfikacji III Protokołu, w tym złożenia w Sejmie w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania projektu odpowiedniej ustawy ratyfikacyjnej?

Magdalena Biejat: TAK 
Adrian Zandberg: TAK

Czy jako Prezydent RP poprze Pani/Pan działania informacyjne i edukacyjne skierowane do dzieci, rodziców, sędziów, prokuratorów, adwokatów, pracowników socjalnych i innych grup zawodowych na temat możliwości, jakie daje ratyfikacja III Protokołu?

Magdalena Biejat: TAK 
Adrian Zandberg: TAK

Czy deklaruje Pani/Pan gotowość do współpracy z organizacjami społecznymi przy wdrażaniu przyszłych zaleceń Komitetu Praw Dziecka ONZ, które mogą pojawić się w wyniku rozpatrywania zawiadomień dotyczących Polski?

Magdalena Biejat: TAK 
Adrian Zandberg: TAK

Pozostali kandydaci nie udzielili odpowiedzi.

W skład Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o Prawach Dziecka w Polsce, obok Stowarzyszenia Polski Komitet Narodowy UNICEF, wchodzą: ATD Czwarty Świat, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Integracja, Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, Fundacja Szkoła z Klasą, Fundacja W Stronę Dialogu, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, La Strada – Fundacja przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, Polski Komitet EAPN (EAPN Polska), Stowarzyszenie Interwencji Prawnej oraz Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Zobacz również

Finał II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Koninie

Finał II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Koninie

Dyskusje, debaty, warsztaty, spacery edukacyjne, pokazy i gry – to wszystko towarzyszyło finałowi, który odbył się w dniach 22-24 maja 2025 w Koninie.

Więcej
6 poważnych naruszeń praw dziecka  w trakcie wojny

6 poważnych naruszeń praw dziecka w trakcie wojny

Podczas konfliktów zbrojnych dzieci powinny być chronione, a stają się celem ataków. Skutki działań wojennych rzutują na wiele aspektów ich życia: bezpieczeństwo, edukację, opiekę zdrowotną, a nawet dietę i dostęp do pełnowartościowych produktów.

Więcej
Prawa dziecka fundamentem ich ochrony w sieci

Prawa dziecka fundamentem ich ochrony w sieci

Bezpieczeństwem i dobrobytem psychicznym młodych w sieci zajął się pierwszy w Polsce Panel Obywatelski Dzieci i Młodzieży, którego organizację aktywnie wsparł UNICEF Polska.

Więcej
OSZAR »